• (+372) 672 9180

AS Saku Maja on Saku vallale kuuluv ettevõte, mille elutähtsate teenuste tegevusvaldkondadeks on  vee- ja kanaliteenuse osutamine Saku vallas, soojuse tootmine ja kaugkütte teenuse osutamine Sakus ja Kurtnas ning elektrijaotusvõrgu teenuse osutamine Saku aleviku keskosas.

Kriisideks valmistumine, sh elektrikatkestusteks valmistumine on meie tavapärane tegevus ning omame selleks kogemust. Kuid iga juhtum on erinev ning kõige rohkem sõltub sellest, kui suure ulatusega on elektrikatkestus ning kui pikka aega see kestab.

Ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni teenusega varustamisel on olukord kõige keerulisem siis, kui katkestus on väga ulatuslik (ülevallaline ja ka väljaspool Saku valda)  ja pikaaegne. Sellisel juhul on paratamatu, et ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniteenuse olemasolu tagatakse perioodiliselt kahe-kolme tunni kaupa, mitte pidevalt. Põhjuseid selleks on mitmeid, kuid üks peamisi on see, et kuna veemajanduses on üle 100 elektrivarustust vajava objekti, siis kõiki neid ei ole võimalik samaaegselt olemasolevate generaatoritega töös hoida. Kuigi veevarustust suudaksime suurtes ühisveevärgi piirkondades tagada pikemalt, siis takistuseks saab kanalisatsiooni kaudu reovee ärajuhtimise võimekus. Kui toimuks pidev veega varustamine ja kanalisatsioonist reovett ära ei pumpaks, siis tuleb reovesi ühel hetkel kanalisatsiooni kaevudest tänavale, mida ei saa lubada. Olemasolevate generaatoritega saame kriisikomisjoniga juhtumipõhiselt kokkulepitud graafiku alusel sõita erinevate objektide juurde ning varustada asulaid paari tunni kaupa veega. See on piisav, et tagada esmased vajadused ning annab inimestele võimaluse omale vett varuda. Sellisel juhul teavitatakse inimesi läbi valla kriisikomisjoni ja Saku Maja poolt otse, mis piirkondi ja mis kellaaegadel varustatakse ning soovitame inimestel varuda vett koju anumatesse.

Väikeste elektrikatkestuste korral, mida on ka aeg-ajalt olnud, enamasti inimesed isegi ei tunneta veekatkestuse niivõrd olulist mõju kuid võivad märgata et on katkestus. Eriti lühiajalise katkestuse puhul ei jõua me generaatoreid objektidele kohalegi viia ja välise toite ühendusi luua, kui enamasti on vool tagasi tulnud. Paarist tunnist pikema katkestuse korral on kavas hakata generaatoreid objektidele transportima ja siis sõltub kõik sellest, kas elektrikatkestus on samaaegselt ühes või mitmes asulas. Suurte asulate veevõrkudes on pumbamajades olemas statsionaarsed generaatorid ning nendes jääb sõltuma veega varustamine sellest, kas on võimalik reovett mööda kanalisatsiooni ära juhtida. Nimelt peame ka siis suurtes ühisveevärgi võrkudes piirama või isegi perioodiliselt katkestama veega varustamist, kuna reoveepumplate suure hulga tõttu ei ole võimalik tagada kanalisatsioonivõrkude tööd. Väikestes asulates toimub veega varustamine nagu eespool kirjeldatud, perioodiliselt 2-3 tundi ööpäevas. 

Kaugkütte piirkondade soojusega varustamine sõltub samuti sellest, kui ulatuslik ja pikaaegne on elektrikatkestus. Ulatusliku ja pikaaegse katkestuse korral vähendatakse kaugküttevõrku antava soojuse temperatuure ja tootmisvõimsust, kuid soojuse andmine toimub katkestuseta. Saku aleviku kaugkütte piirkonnas olemas statsionaarne generaator soojuse tootmiseks ja võrgupumpade töös hoidmiseks ning Kurtnas on tehtud ettevalmistused ümberlülituseks generaatori toitele. Nende võimsuste juures suudame tagada elementaarse soojusega varustamise ja väldime kaugküttevõrkude külmumist. Kuid juhime tähelepanu, et kuna majade kütmiseks on vaja soojasõlmest vee tsirkuleerimine pumpadega ja automaatika juhtimine, siis nende pumpade ja soojasõlme toimimise jaoks peab maja ise hankima elektrigeneraatori ja tagama selle töö. Kõik sõltub ilmast, st välistemperatuurist ja tuule tugevusest, kuid üldjuhul heas seisukorras kivimajad esimese 4-6 tunni jooksul oma temperatuuri ei kaota. Kuid tasub jälgida, et majadel oleks aknad ja uksed korralikult suletud, et majas olevat soojust välja ei lase.    

Elektrijaotusvõrgus elektriga varustamise osas sõltume täielikult keskpinge võrgust läbi alajaamade saadavast elektrist. Saku Maja ei oma enda elektrijaama ega suuri generaatoreid, millega oleks võimalik toota Saku võrku vajalikus koguses elektrienergiat. Elektriga varustamise osas sõltume ise üleriikliku elektrisüsteemi toimimisest. Kui inimestel on seadmeid või loomi või tervisega seotud riske, mille toimimiseks on elektri olemasolu elutähtis, siis nende kaitsmiseks peavad inimesed ise varuma vajaduse põhised generaatorid.

Soovitame keskenduda toidu, ravimite, patareiga lampide ja raadiote olemasolule ning kui peres on auto, siis võiks ka kütusepaak olla täis tangitud.

Väga kasulikke soovitusi sellel teemal on võimalik saada, kui vaatate lehte www.olevalmis.ee või laadite telefoni alla “Ole Valmis!” mobiilirakenduse.

Meie tagame kriisi olukorras oma ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni võrkudes, et ööpäevas vähemalt 2-3 tundi on tagatud veega varustamine ning kaugkütte võrkudes jätkub soojuse edastamine.

Kui peaks midagi juhtuma, siis teeme koostööd Saku valla kriisikomisjoniga ja lähtume nii komisjoni poolt kui riiklikult antavatest suunistest.

Loe lisaks:

Teavet Saku valla kriisiolukorras tegutsemise juhiste kohta leiate Saku valla kodulehelt

Desünkroniseerimine: EVELi soovitused veeteenuse tarbijaile

Käitumisjuhised kriisiolukordades